Odpady budowlane a prawo

Odpady budowlane a prawo

Odpady budowlane a prawo

No Comments

Podczas prac budowlanych oraz remontowych zawsze generowane są spore ilości różnorodnych odpadów, które muszą być odpowiednio zagospodarowane. Zaliczamy do nich przede wszystkim gruz, ale również grunt pozyskiwany z wykopów, chemikalia, tynki, kafle, gipsy, cegły czy inne pozostałości po materiałach budowlanych. Zgodnie z obowiązującym prawem wytwórcy odpadów budowlanych (czyli wszyscy, którzy swoją działalnością przyczyniają się do powstawania odpadów) nie mogą ich składować ani też wyrzucić do standardowych kontenerów na śmieci. Za takie przewinienia grozi kara grzywny. Co zatem zrobić z odpadami budowlanymi, aby postąpić zgodnie z prawem?

Niebezpieczne odpady budowlane

Kwestia odpadów budowlanych jest dość restrykcyjnie traktowana przez prawo, gdyż znaczna ich część może być niebezpieczna dla środowiska, a nawet dla ludzi. W skład śmieci po budowie czy remoncie zwykle wchodzą różnorodne odpady – począwszy od elementów materiałów budowlanych (kafli, cegieł, desek, paneli, wykładzin), poprzez gruz, cegły i gips, aż po folie, druty, styropiany, pojemniki po farbach i lakierach itp. Wiele z nich zawiera szkodliwe substancje, które stanowią poważne zagrożenie w przypadku niewłaściwego zagospodarowania, np. spalenia lub wywiezienia do lasu. Zdecydowana większość z nich nie zalicza się do odpadów komunalnych, więc w żadnym przypadku nie można wyrzucić ich do standardowych pojemników. Jest to nielegalne i naraża wytwórcę odpadów na karę grzywny. Nieodpowiedzialne wyrzucenie odpadów budowlanych (np. do lasu) przez ich wytwórców (czyli np. firmy budowlane) grozi karą od 5 do 1 000000 zł. Kolei osoby fizyczne narażają się na karę grzywny do 1000 zł.

Warto przy tym pamiętać, że wytwórcy odpadów budowlanych muszą obecnie wpisać się do Bazy danych odpadowych, w skrócie BDO. Za brak takiego wpisu również grozi kara w wysokości 5-1 000000 zł. Podmioty zajmujące się gospodarką odpadami nie będą mogły odebrać odpadów od wytwórcy, który nie jest wpisany do bazy. Warto się jednak do niej wpisać nie tylko z obawy przed dotkliwymi karami finansowymi, ale również dlatego, że system ten znacznie usprawnia proces odbioru odpadów.

Warto przy tym pamiętać, że znaczna część odpadów budowlanych może nadawać się do recyklingu. Dotyczy to m.in. gruzu (niezależnie jego rodzaju), który po przetworzeniu może znów być wykorzystany do prac budowlanych. Dlatego każdy wytwórca powinien dążyć do optymalnego zagospodarowania odpadów.

Wywóz odpadów budowlanych przez firmę Eko-Raff – szybko i zgodnie z prawem

Firma Eko-Raff specjalizuje się w wywozie gruzu i odpadów budowlanych. Zapewniamy również wynajem kontenerów na gruz oraz wszelkie inne odpady budowlane. Świadczymy pełen zakres usług, które pozwolą ci zagospodarować wszelkiego rodzaju niepotrzebne pozostałości po budowie czy remoncie w sposób łatwy, bezpieczny i zgodny z prawem. To najlepszy sposób, aby zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych problemów.

 

 

 

 

No comments.