Gdzie trafiają odpady budowlane?

Gdzie trafiają odpady budowlane?

Gdzie trafiają odpady budowlane?

No Comments

Podczas każdej budowy czy remontu powstają duże ilości odpadów, które muszą być właściwie zagospodarowane. W takich przypadkach można skorzystać z usług firm, takich jak EKO-RAFF z Warszawy, które dostarczają specjalne kontenery na odpady budowlane, a następnie zajmują się ich wywozem. Jeśli jednak zastanawiasz się, co właściwie dzieje się ze śmieciami, które wyjeżdżają z placu budowy lub miejsca remontu, koniecznie powinieneś przeczytać dalszą część naszego artykułu. Dowiesz się, gdzie właściwie trafiają odpady budowlane (a także tego, gdzie zdecydowanie trafić nie powinny).

“Przyjmę gruz”, czyli na co trzeba uważać?

Na początku chcemy wspomnieć o tym, na co trzeba uważać, oddając odpady budowlane w ręce innych osób lub firm. Możemy spotkać się z wieloma ogłoszeniami, np. w internecie czy na ulicznych banerach, dotyczącymi odbioru gruzu. Zwykle takie podmioty rzeczywiście chętnie przyjmą gruz, cement lub gips, ale już niekoniecznie inne odpady budowlane, jak np. szyby okienne itp. Po przyjęciu odpad może nie być odpowiednio zabezpieczony i użyty. W niektórych przypadkach służy do innych prac związanych z podbudową czy wyrównaniem gruntu, jednak bez odpowiedniego przetworzenia może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego (np. zanieczyszczać glebę). Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim odpowiemy na przypadkowe ogłoszenie typu “przyjmę gruz”.

Pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług gminnych Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej lub profesjonalnych firm specjalizujących się w wywozie odpadów budowlanych, takich jak EKO-RAFF.

Kontenery na odpady budowlane

Odpady budowlane na placu budowy lub miejscu realizacji remontu powinny trafiać najpierw do specjalnego kontenera. To w nim trzeba je składować do momentu wywozu (nie w standardowych pojemnikach na śmieci). Nasza firma dostarcza takie kontenery. Zapewniamy sprzęt o pojemności odpowiadającej ilości, wielkości i rodzajów odpadów. Wynajmujemy kontenery na śmieci, gruz i ładunki masowe o pojemności od 5 m3 do nawet 36 m3. Służą one do przechowywania i wywozu odpadów budowlanych, sezonowych oraz różnego rodzaju nieczystości. Dostępne są w wersji zakrytej i odkrytej.

Kiedy taki kontener się zapełni, zapewniamy jego wywóz specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami wyposażonymi w haki (także łańcuchowe). Odpady trafiają do przedsiębiorstwa zajmującego się ich bezpieczną i zgodną z prawem utylizacją.

Utylizacja odpadów budowlanych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpady budowlane są wartościowe z punktu widzenia późniejszego przetwarzania. Przykładowo gruz, który stanowi ich największą część, pochodzi z m.in. z betonu i cegieł, które mogą być przerobione na kruszywo i użyte ponownie w budownictwie. Kruszywa alternatywne, czyli powstające właśnie z recyklingu odpadów budowlanych, cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Służą m.in. do wykonywania drenaży, budowy dróg, wzmacniania nasypów itd.

W odpadach budowlanych znajduje się też wiele elementów drewnianych – deski, belki, dźwigary, części pokrycia dachów, części stolarki okiennej itp. Większość takiego drewna poddanego utylizacji z powodzeniem nadaje się do produkcji płyt wiórowych czy innych materiałów drewnopochodnych. Resztki nadają się do produkcji np. biomasy.

Cennymi odpadami z punktu widzenia recyklingu jest również złom budowlany, a więc różnorodne elementy konstrukcyjne budynków, pręty, przewody elektryczne, elementy instalacji wodociągowych i sanitarnych. Tego rodzaju złom jest kategoryzowany ze względu na surowiec, z jakiego powstał, a po odpowiednim przetworzeniu może być ponownie wykorzystany do różnych zastosowań w przemyśle.

No comments.